درباره‌ی ما

طلیعه در یک نگاه

پس از گذشت بیش از یک دهه از تاریخ اخیر کشور که با پیشرفت‌ها و انکشاف‌های نسبتاً چشم­‌گیر در برخی زمینه‌ها و نیز با چالش‌ها و ناکامی‌های نگران‌کننده در عرصه‌های دیگر همراه بوده است، اکنون ضرورت برداشتن گام‌های نوین در راستای توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی اجتماع افغانی که مستلزم مشارکت نیروهای بیش‌تر با ابتکارات متنوع‌تر است، بیش از پیش آشکار گردیده است.

 Brochure

هم‌چنانکه افغانستان به توسعه‌ی سخت افزاری و پی‌ریزی زیرساخت‌ها در زمینه‌های مختلف نیازمند است، به همان پیمانه یا بیشتر از آن، نیازمند توسعه‌ی نرم افزاری است از قبیل توسعه‌ی آموزش، کسب مهارت‌ها، ارتقای ظرفیت‌ها، فراهم‌آوری زمینه‌های تعاون و همکاری، کمک به تفاهم و درک متقابل، تصحیح کاستی‌های فرهنگی، تشویق به مشارکت ملی، تقویت امید به آینده، مقابله با خشونت، کاهش جرم و جنایت، ترویج دانش و معرفت، و بالا بردن سطح آگاهی و میزان پای‌بندی به آداب و فضایل اخلاقی.

بدیهی است که رسیدن به اهدافی چنین عالی و آن‌هم در سطحی گسترده، کاری است که توان، تلاش، عزم، و همت بالایی می‌طلبد و تحقق همه‌ی آنها از توان گروه و جماعت خاصی بیرون است. بهترین راه این به نظر می رسد که؛ فرصت همکاری و تفاهم میان فعالان اجتماعی و فرهنگی مساعد گردد تا با تقسیم منطقی وظایف، و به عهده‌گرفتن نقش تکمیل‌کننده در قبال یکدیگر، راه رسیدن به این خواسته‌ها که مطلوب همگانی است، هموارتر گردد.

نهاد «طلیعه» به دست شماری از نیروهای دانش‌آموخته و متعهد به اهداف بالا، پایه‌گذاری شده است تا حلقه‌یی باشد در زنجیره‌ی تلاش همگانی و متکامل در مسیر سازندگی و توسعه‌ی کشور، با تمرکز بر بعد نرم‌افزاری، هرچند نه با نادیده‌گرفتن ابعاد سخت افزاری.

دیدگاه: تغییر فکر، مقدمه‌ی تغییر رفتار، تغییر فرد، راه تغییر جامعه، اصلاح فرهنگ و زیربنا، مسیر درست اصلاح روبنا و نظام حاکم است.

رسالت: کمک به عبور از تنگناهای کنونی سقف حد اقلی و کمک به نوزایی جامعه، سقف حد اکثری شناخته می‌شود، و این بخشی از مسئولیت اخلاقی و وظایف شهروندی است.

اهداف: چنانکه در اساسنامه‌ی طلیعه نیز تذکر یافته، این اهداف در صدر خواسته‌های آن قرار دارد:

1-      سهم‌گیری در ارتقای علمی و اخلاقی کشور، تا از یک‌سو تفکر و عقلانیت به سطحی برسد که درخور شرایط عصر حاضر باشد، و از دیگرسو در زمینه‌ی اخلاق، هم آسیب‌های دوران جنگ پاک‌سازی شود و هم عوارض اخلاقی ناشی از روند توسعه، علاج و چاره‌جویی گردد تا به تنش‌ها و آشوب‌های داخلی نینجامد.

2-      کمک به شکوفاییِ فرهنگیِ جامعه، تا توسعه‌ی روبنایی با توسعه‌ی زیربنایی تناسب و هم‌خوانی داشته باشد.

3-      حمایت از کثرت‌گرایی و تنوع فکری تا فضا برای دگرپذیری و همزیستی نحله‌ها و سلیقه‌های مختلف مساعد گردد.

4-      کمک به گفتگوی مذاهب، فرهنگ‌ها، و تمدن‌ها، و پیوند دادن افغانستان با خانواده‌ی بزرگ جامعه‌ی جهانی، تا نیازهای محلی و تقاضای تحولات در سطح جهانی به شکل متوازن مورد توجه قرار گیرد.

5-      تلاش برای رفع هرگونه خشونت و تبعیض زبانی، تباری، مذهبی و جنسیتی و دفاع از برابری و آزادی شهروندان، تا روان عمومی جامعه از بابت خشونت و ستیزه‌جویی بیاساید و با رسیدن به آرامش و تعادل روانی، فرصت حرکت بهتر به سوی آینده را پیدا کند.

6-      بستر سازی برای همزیستی مسالمت آمیز شهروندان و تلاش برای توحید صفوف گروه‌ها و فعالان اجتماعی در راستای منافع ملی کشور، تا رقابت‌ها از مسیر اصطکاک و تصادم به سمت تعاون و هم‌گرایی سوق داده شود.

7-      زمینه سازی برای رنسانس و نوزایی همه‌جانبه‌ی جامعه‌ی افغانی، تا آثار سده‌های عقب‌ماندگی و انحطاط را از خود بزداید و در پایان، هم‌سطح دیگر کشورهای خودکفا و توسعه‌یافته قرار بگیرد.

پیام مسئولین:
هدف از تاسیس نهاد «طلیعه» این بوده است که چتری ایجاد شود برای یکجا شدن آن بخش از نیروهای آگاه اجتماعی که اولویت را به تغییر فکر و فرهنگ می‌دهند و به شکوفایی اخلاق و معنویت می‌اندیشند. بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی جامعه، البته به جای خود امری پذیرفته شده است و نیازی به تاکید بر آن دیده نمی‌شود. این نهاد از همکاری همه‌ی کسانی که با اهداف آن کلاً یا بعضاً هم‌نوایی داشته باشند به گرمی استقبال می‌کند و برای شکل دادن به زمینه‌های مختلف همکاری آمادگی دارد.

بخش‌ها و تشکیلات:
تشکیلات طلیعه، شامل هیئت موسسان، هیئت مشورتی، هیئت رهبری، اعضای رسمی و اعضای افتخاری است. در هیئت رهبری آن رئیس، معاون، مشاوران و مسئولان بخش‌ها عضویت دارند. هیئت مشورتی متشکل از اعضای صاحب‌نظر در عرصه‌های کاری طلیعه است که نقش مشوره‌دهی به هیئت‌های موسسان و هیئت‌مدیره را دارند. طلیعه می‌تواند بخش‌هایی از قبیل امور آموزشی، مشاوره، تحقیق، سروی، تولیدات رسانه‌یی و… داشته باشد، و بنا به مصلحت، بخش‌های جدیدی را تأسیس کند.

مخاطبین:
مخاطبانِ طلیعه، عموم شهروندان جامعه‌ی افغانی هستند، اما به طور خاص، نخبگان فرهنگی، دانشجویان دختر و پسر، متعلمین و جوانانی هستند که در عرصه‌های اجتماعی، تعلیمی و فرهنگی فعالیت دارند تا از طریق بستر سازی برای زمینه‌های مشترک تفاهم و همکاری، فرصت‌های تغییر و توسعه‌ی گسترده‌تر جامعه فراهم آید.

عرصه‌های فعالیت:
الف) برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت؛
ب) نشر مجله، جریده، بروشور، پوستر و سایر نشرات چاپی؛
ج) تالیف و ترجمه؛
د) برگزاری همایش‌های علمی، فرهنگی و هنری؛
ه) تولید محصولات صوتی، تصویری و الکترونیکی؛
و) تاسیس مراکز آموزش، تحقیق، مشاوره و خدمات فرهنگی؛
ز) راه‌اندازی وبسایت و شبکه‌های اجتماعیِ مجازی؛

نقاط تمایز:
آنچه نهاد طلیعه را برجستگی و تمایز می‌بخشد ویژگی‌های متعددی است، از جمله:
اولویت‌دادن به زیربنایی‌ترین عرصه‌های فعالیت اصلاحی شامل قضایای فکری، روشنگری، تحول فرهنگی، و بازسازی اخلاقی و معنوی جامعه.
داشتن رابطه‌ی حسنه با عموم جریان‌های اصلاحی معتدل و روشنگر و تعهد جدی به گستراندن فضای تفاهم و تعاون با دیگر نهادها و گروه‌های اجتماعی.
یک‌جا شدن تعهد و تخصص در یکایک موسسان و اعضای اصلی نهاد و برخورداری آنان از تجارب چشم‌گیر در عرصه‌های فکری و فرهنگی و مجهز بودن شان به آموزش‌های عالی و مسلکی.
میدان‌دادن به جوانان مستعد برای سهم‌گیری در فعالیت‌ها و مساعد ساختن زمینه برای ظهور چهره‌ها و استعدادهای تازه.

امکانات:
طلیعه دارای دو دفتر، یکی در کابل و دیگری در هرات است، و هم اکنون این فعالیت‌ها را به پیش می‌برد:
1.   مجله‌یی را به صورت فصلنامه منتشر می‌سازد؛
2.   وبسایتی را راه‌اندازی کرده و بیشتر بر پخش موضوعات عمیق فکری در میان مخاطبان افغان تمرکز دارد؛
3.   درس‌ها و دوره‌های آموزشی را در مقر هر دو دفتر به راه انداخته و قصد تداوم و توسعه‌ی آن را دارد؛
4.   کتابخانه‌یی را در هرات برای استفاده‌ی جوانان و دانش‌پژوهان پایه‌گذاری کرده و در کابل نیز ایجاد خواهد کرد، و ایجاد کتابخانه‌های زنجیره‌یی را در دیگر نقاط کشور نیز در نظر دارد؛
5.   برنامه‌ی تالیف و ترجمه را هم روی دست دارد تا بستر فعالیت‌های فکری عمیق‌تر از این طریق مساعد گردد.

فراخوان:
طلیعه از عموم کسانی که دغدغه‌های فکری و فرهنگی دارند و به شکوفایی جامعه‌ی افغانی خاصتاً در عرصه‌های یاد شده اهمیت می دهند، تقاضا دارد که این نهاد را از آنِ خود دانسته و در برنامه‌های آن، چه به صورت دریافت‌کننده‌ی خدمات و چه ارائه‌کننده‌ی آن، سهم بگیرند. از عموم نهادهای هم‌سو و هم‌نظر نیز تقاضا دارد که فرصت همکاری متقابل را مساعد کرده، هم از امکانات و فرصت‌های موجود در طلیعه برای اهداف مشترک استفاده کنند و هم در اجرایی‌شدن برنامه‌های طلیعه همکاری داشته باشند.