شماره سوم مجله زمینه

شماره‌ی سوم مجله‌ی زمینه

362 بار مشاهده شده

سرمقاله: – – –  گفتار و نوشتار شایع‌ترین روش‌ها برای داد و ستد دانش‌ها و تبادل آگاهی‌های سودمند شمرده می‌شوند.  آدمیان در گذر زمان توفیق یافته‌اند شاخه‌های گوناگون دانش‌های ادبی را ایجاد کنند تا مهارت شان را در این دو عرصه افزون، و روزنه‌های تفاهم را گشوده‌تر گردانند….

جامعه‌شناسی عقلانيت: – – – فرایند گیتی‌گرایی به صورت سازمان‌یافته از دوران نوزایی در اروپا زاده شد. این فرایند در وهله اول وامدار عقلانیت و بسط آن در مقابل تعلیمات و اندیشه‌های عیسوی بود. سپس عصر روشنگری و انقلاب‌های سیاسی، اجتماعی و انقلاب صنعتی هر كدام به نوعی موجب بسط و گسترش فرایند گیتی‌گرایی شدند…..

دیگری در آگاهی ما: – – -آگاهی نوین مسلمانان «دگرمحور» است و بسیاری از مؤلفه‌های آن در کنش و واکنش به آن دیگری شکل گرفته است. دیگری آن است که مرزهای هویتی متفاوت میان ما و او برقرار می‌شود و بیگانگی را در پی می‌آورد. ما از آن سوی دیوارهایی که میان ما و او کشیده شده آگاهی چندانی نداریم………

الهیات رهایی‌بخش امام ابوحنیفه: – – -امام ابوحنیفه نخستین کسی بود که با آموزه‌های کلامی و نظریه‌پردازی‌های تفسیریِ خود الهیات رهایی‌بخش را در تاریخ اسلام پایه‌گذاری کرد. هدف عمده‌ی این نظام الهیاتی این بود که جان انسان‌های بی‌گناه را از زیر تیغ خشونت‌های دینی و سیاسی رهایی بخشد……….

 پارادوکس یا دویی در اندیشه و زبان بیدل: – – – تناقض یا پارادوکس رکن بسیاری از آثار هنری و بیان نقیضی یکی از ژرف‌ترین صورت‌های بیان هنری است. در تعریفی ساده می‌توان گفت که پارادوکس یا تصویر متناقض‌نما در شعر عبارت است از بیانی به ظاهر متناقض یا مهمل، امّا حامل حقیقتی که از راه تأویل می‌توان به آن دست یافت……….

روش‌های نوین یادگیری: – – – دانش‌آموزان می‌توانند با درس خواندن برای امتحان نمرات عالی را کسب کنند، اما احتمال اینکه اکثر آموخته‌ها پس از زمانی کوتاه فراموش گردد به شدت وجود دارد…………

گوهر گمشده‌‍‍‍‌ی هم‌گرایی: – – – یگانه راه ایجاد صلح و دوستی در میان ملت‌ها، کشورهای منطقه، مبارزه‌ی عمیق و صادقانه، در همه‌ی ابعاد، با تروریزم و افراط‌گرایی است. باید علل، عوامل، دلایل و انگیزه‌های افراط‌گرایی را از منظر فرهنگ، اقتصاد، سیاست و سایر ابعاد جامعه شناختی شناسایی نمود……….

نگاهی انتقادی به مفهوم «تجدد» در «خواب خرد»: – – – انبوه آثاری که همه ساله در زمینه توجیه و تبیین نسبت اسلام و دموکراسی و حقوق بشر، عرفان مولانا و شوپنهاور، سرخوشی خیام و بودریار، رسانه‌های همگانی و اخلاق دینی و… به دست چاپ سپرده می‌شود، صرفا می‌تواند گواه یک پروژه ناکام برای بروزرسانی جهان فرسوده و فرتوت باشد……

قناعت‌ورزی در ترازوی نقد اقتصادی: – – – آیا اندیشه‌ی قناعت‌ورزی از بازدارنده‌های رشد و توسعه‌ی اقتصادی است؟ منش فقرگرایی، فرهنگ تنبلی و ایستایی انگیزه‌های رشد و توسعه در جامعه‌ی افغانی چقدر ریشه در اندیشه‌ی قناعت‌ورزی دارد؟ قناعت‌ورزی در نظام سرمایه‌داری و نظام اخلاقی از چه جایگاهی برخوردار است……..؟

نظرات

نظر (به وسیله‌ی فیس بوک)

دکتر کریم سروش، جهاد و خشونت

اندیشه‌ی دینی در افغانستان

خدا، ذهن، ادبیات

طالبان کیستند؟

> View all