روش های نوین یادگیری نهاد اجتماعی طلیعه

روش‌های نوین یادگیری

941 بار مشاهده شده

نویسنده:‌ تارا پارکر پـوپ
مترجم: شـعیب پارســـــا

آیا نمره‌ی خوب به این معنا است که دانش‌آموز مواد درسی را به خوبی آموخته است؟ و آیا نمره‌ی پایین به معنای این است که دانش‌آموز باید بیشتر درس بخواند؟‌

بندکت کری دبیر بخش علمی نیویورک تایمز در کتاب جدیدش «چگونه می‌آموزیم: حقیقت شگفت‌آور در مورد زمان، مکان و چگونگی آموزش» این دیدگاه کلیشه‌ای را که نمره‌ی خوب به معنای آموزش خوب است به چالش می‌کشد. به عقیده‌ی وی، دانش‌آموزان می‌توانند با درس خواندن برای امتحان نمرات عالی را کسب کنند، اما احتمال اینکه اکثر آموخته‌ها پس از زمانی کوتاه فراموش گردد به شدت وجود دارد. وی به این باور است که بیش‌تر دانش‌آموزان می‌توانند با تغییر روش یادگیری، نه افزایش زمان مصرف شده برای آن، بهتر بیاموزند.

برای رسیدن به این هدف آقای کری در کتابش روش تازه‌ای را که نتیجه‌ی سال‌ها تحقیق روی مغز، حافظه و مطالعه‌ی روش‌های آموزش است به دانش‌آموزان در تمام سنین پیشنهاد می‌کند. وی این باور کلیشه‌ای را که راه موفقیت در فراگیری تنها چسبیدن به کتاب است به چالش می‌کشد. او در عوض روند آموزش را به دقت موشکافی کرده تا راه‌هایی برای افزایش توان فراگیری پیشنهاد کند.

آقای کری می‌گوید: اکثرا دانش‌آموزان با این تصور که روش درس خواندن شان درست است، درس می‌خوانند. ولی واقعیت این است که دید ما نسبت به طرز آموزش غالبا کوته‌بینانه است.

این کار برای شروع جلسات درسی طولانی و متمرکز، پربار و مثمر می‌نماید. اما احتمال اینکه بیش‌تر نیروی ذهنی صرف تمرکز بر ساعات طولانی درس شود بسیار زیاد است. این بدین معناست که انرژی کافی برای یادگیری باقی نمی‌ماند.

نشستن در گوشه‌ای برای ساعت‌های متوالی بخاطر یادگیری کار دشواری است، چرا که انرژی زیادی صرف تمرکز روی درس می‌شود. راه‌های دیگری وجود دارند که می توانند آموختن را مژثرتر و دلنشین‌تر سازند.

اولین قدم برای بهترآموختن تغییردادنِ هرازگاه محیطی است که در آن مشغول فراگیری هستید. بجای اینکه همیشه روی میزتان بنشینید و برای ساعت‌ها درس بخوانید بهتر است موقعیت‌های مختلفی را پیدا کنید که محیط پیرامونیِ متفاوتی دارند. این باعث می‌شود ذهن شما معلومات یاد شده را بهتر به خاطر بسپارد. به نظرآقای کری مغز مایل به تغییر است، هم به فعالیت نیاز دارد و هم به توقف و استراحت.

دانستن اینکه مغز چگونه اطلاعات را پردازش، ثبت و بازیابی می‌کند می‌تواند به بهترسازی عادات یادگیری کمک کند. برای پاره‌ای از اشخاص یادگیری بخاطر امتحان در مدت‌زمانی کوتاه نتیجه‌ی خوبی به بار می‌آورد. اما اینکه فقط برای مدت‌زمانی کوتاه و به شکل فشرده یاد بگیریم این پیام را به مغز نمی‌فرستد که اطلاعات یاد گرفته شده مهم‌اند. برای مثال اولین درس زبان به مغز داده‌های مهمی می‌دهد، اما این جلسه‌ی بعدی است که مغز را وادار به یادآوری آن‌ها می‌کند. این کار، اشاره‌ی لازم را که اطلاعات مذکور مهم‌اند و باید به یاد سپرده شوند، به مغز ارسال می‌کند.

آقای کری می‌گوید: وقتی شما فقط برای امتحان درس می‌خوانید این بدین معنی است که شما معلومات یاد شده را برای مدت محدودی به یاد خواهید داشت. ولی شما به مغز نمی‌گویید این معلومات مهم و با ارزش‌اند.

یک راه دیگر برای اینکه به مغز بگویید اطلاعات یاد گرفته شده مهم‌اند این است که در باره‌ی آن‌ها سخن بگویید. برای مثال از یکی از شاگردان بخواهید نقش استاد را بازی کند و اطلاعات یاد شده را درس بدهد. آزمودن خود و نوشتن اطلاعات روی کارت مقوا نیز روند آموزش را قوت می‌بخشد.

تکنیک دیگر یادگیری را بنام یادگیری با وقفه یاد می‌کنند. این تکنیک بر اساس یافته‌های دانشمندان علم مغز تهیه شده و برای دانش‌آموزان بلندپرواز روش خوبی است. نویسنده این تکنیک را به آبیاری چمن‌زار تشبیه می‌کند. شما می‌توانید چمن روبروی خانه تان را هر هفته یک بار برای ۹۰ دقیقه، و یا سه بار در هفته و هر بار ۳۰ دقیقه آبیاری کنید. وقفه دادن بین دفعات آبیاری، چمن‌زار را سرسبزتر نگه می‌دارد.

مطالعات نشان داده است که برای بخاطر سپردن اطلاعاتی مانند وقایع تاریخی، واژگان زبان ویا تعریفات علمی، بهترین راه این است که دانشجو این اطلاعات را یکی دو روز پس از اولین یادگیری تکرار کند. یکی از یافته‌های دانشمندان این است که مغز در جریان جلسات کوتاه مدت کمتر تمرکز می‌کند. بدین خاطر تکرار اطلاعات در محدوده‌ی زمانی طولانی، مثلا در چند روز و یا چند هفته، می‌تواند به مغز پیام بدهد که این معلومات مهم‌اند و باید آن‌ها را به یاد داشته باشد.

آموزش و تکرار در محیط‌های مختلف می‌تواند به ذهن نشانه‌های محیطی بدهد. برای مثال شما در خانه مصروف حفظ سخنرانی رییس جمهور هستید، در این زمان سگ شما پارس می‌کند. ذهن شما این حادثه را با سخنرانی رییس جمهور ربط داده و به خاطر می‌سپارد. همان درس را شما چند روز بعد در اتاق چای‌خوری می‌خوانید، و متوجه صدای جوش خوردن چای می‌شوید. ذهن شما این دو محیط متفاوت را با درس مذکور ربط داده و به خاطر می‌سپارد. این خود باعث تقویت حافظه می‌گردد و توان ذهن را برای بیاد آوری درس بالا می‌برد.

دانشگاه کالفورنیا ساندیاگو در سال ۲۰۰۸ نفر سوال‌های مبهمی را روی ۱۳۰۰ امتحان کردند (برای مثال نام سگی که در فلان سریال حضور دارد، چیست. جواب صحیح بنگو بوده است) در این تحقیق افراد مواد درسی را در دو مدت متفاوت مرور کرده اند:‌ بعضی فقط چند دقیقه پس از دیگری و بعضی یک روز و یا یک هفته بعد. بر اساس معلومات گردآوری‌شده دانشمندان بهترین فاصله بین مدت یادگیری را دریافتند. اگر تا امتحان یک هفته وقت دارید بهترین روش این است که دو دفعه در هفته درس بخوانید و فاصله بین هر دفعه‌ی آموزش یک یا دو روز باشد. برای مثال اگر روز جمعه امتحان دارید، دوشنبه درس بخوانید و پنجشنبه درس تان را مرور کنید. اگر تا روز امتحان یک ماه فاصله دارید، درس تان را با فواصل یک هفته‌ای تعقیب کنید.

بر علاوه خواب راحت جزو بسیار مهم یادگیری مناسب است. نیمه‌ی اول خواب به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را به حافظه بسپارید. نیمه‌ی دوم خواب تان برای معلوماتی چون ریاضی مفید است. بدین دلیل برای مثال شاگردی که امتحان زبان دارد باید زودتر به بستر خواب برود تا اطلاعات به شکل بهتری در ذهنش ثبت شوند، و صبح زود که از خواب برمی‌خیزد و درسش را مرور کند. برای شاگردانی که ریاضی امتحان دارند بخش دوم خواب مهم است. بهتر این است تا قبل از خواب درس را بخوانند و سپس بخوابند. بدین ترتیب اطلاعات به صورت بهتری در ذهن شان ثبت می‌شود.

آقای کری بدین باور است که خواب نقش تکمیل‌کننده در روند یادگیری دارد. ذهن شما آماده است اطلاعاتی را که به آن می‌دهید پردازش، دسته‌بندی و یک‌پارچه کند. وقتی شما خسته می‌شوید مغزتان برای‌تان می‌گوید حافظه‌اش پرشده است. بدین خاطر مهم است آموختن در وهله‌های متفاوت پی‌گیری شود.

منبع: مجله نیویورک تایمز

http://well.blogs.nytimes.com/2014/10/06/better-ways-to-learn/?ref=health&_r=0

 

فایل پی‌دی‌اف مقاله در مجله

نظرات

نظر (به وسیله‌ی فیس بوک)

دکتر کریم سروش، جهاد و خشونت

اندیشه‌ی دینی در افغانستان

خدا، ذهن، ادبیات

طالبان کیستند؟

> View all

دکتر کریم سروش، جهاد و خشونت

اندیشه‌ی دینی در افغانستان

خدا، ذهن، ادبیات

طالبان کیستند؟

> View all